Полезная информация

Ефективні способи нематеріальної мотивації працівників

15.06.2023

Як змусити працівників працювати, якщо вони не хочуть? Ніяк. Примушувати безглуздо - потрібно знайти мотиватори, з'ясувати, що рухає людьми у вашій команді, заради чого вони готові згорнути гори. І тоді в них з'явиться бажання, і енергія. Для кожної команди мотиватори свої, я вирахував 10 універсально ефективних способів. Вони майже вимагають вкладень, але помітно збільшують віддачу персоналу. Ділюсь ними з вами.

1. Перейменування посади.
Робота має не лише закривати базові потреби людини, а й приносити задоволення, допомагати реалізувати потенціал, відчувати себе значущим.

Добре, коли назва посади відображає суть роботи, але ще краще, якщо вона надає людині певного соціального статусу. Знаєте вислів «Як корабель назвеш, так і попливе»? Так ось, це правило у мотивації теж працює.

Найяскравіший приклад: далеко не кожен з гордістю скаже рідним та друзям, що працює прибиральником, хоча працю цю так само поважаємо, як будь-який інший. Звідси народжується найпростіший спосіб мотивації — перейменування посади.

Отже, змінюємо позицію «прибиральниця/прибиральниця» у штатному розкладі на:
  - майстер з клінінгу;
  - спеціаліст з клінінгу,
  - менеджер з клінінгу;
  - Майстер з комплексних робіт;
  - Менеджер з чистоти.

Суть роботи не змінюється, але статус її виконавця в очах оточуючих підвищується та й ставлення працівника до своїх завдань змінюється.

Або, наприклад, менеджер — поширена і тому частково знеособлена і знецінена позиція. А може бути:
  - керуючий проектами;
  - керівник проектів;
  - Помічник керівника роботи з клієнтами.

І ще кілька креативніших прикладів перейменування посади:
  - пральня - текстильна служба;
  - офіс-менеджер – зберігач ключів;
  - Касир - господар каси.

Професор Лондонської школи бізнесу Ден Кейбл перший експеримент у цій галузі провів у 2016 році. Результати виявились позитивними. У відділенні фонду Make-A-Wish (це організація, яка допомагає сім'ям з тяжко хворими дітьми), співробітникам запропонували самим придумати назви своїм посадам. У результаті інфекціоніст перетворився на «винищувача мікробів», медсестра, що робила щеплення, стала «снайпером», а технік-рентгенолог — "костешукачем".

Навіть не знаю, чи хочеться комусь зробити укол у снайпера, але! Співробітники, які вибрали собі нову назву посади, відчували психологічний комфорт і не вигоряли емоційно — їхнє опитування проводилося за п'ять тижнів до експерименту та через п'ять тижнів. Вчені зробили висновок: назви стимулюють активність та творчість, позитивно впливають на атмосферу в організації.

Такий підхід цілком виправдовує себе, навіть якщо у вас невелика компанія. Залучіть до цього процесу працівників:
  - Нехай кожен із них обдумає, в чому сенс та користь від його роботи.
  - "Відбудується" від інших, знайде в себе те, що робить краще за інших.
  - придумає кілька варіантів назв посади та відправить керівництву на погодження.

Позитивний ефект від цього способу починає відчуватися вже з придумування нової назви посади: людина залучається, «освіжає» своє ставлення до роботи, знову формулює собі завдання і смисли.

2. Командний дух.
Атмосфера в колективі, командний дух — це речі, які не можна виміряти та порахувати, але вони дуже впливають на ефективність компанії. Це комунікації між працівниками та на рівні «керівник — підлеглий». Якщо стосунки будуть дружніми, побудованими на взаємній повазі та довірі (але без панібратства), то й працюватиметься краще. Ось кілька способів, як це зробити.

Тімбілдінг.
Простими словами: це захід, мета якого – згуртування колективу. Можна влаштувати його після трудового дня чи тижня, можна поєднати з якимсь корпоративним заходом, святом.

Що може бути тимбілдінгом? Різні ігри, квести та інші активності, на яких колективу потрібно спільно вирішувати головоломки, виплутуватися зі складних ситуацій і просто розважатися та відпочивати. Як правило, після таких заходів робочий процес іде краще — співробітники краще впізнають один одного, налагоджують взаємодопомогу.

Збори у колективі.
Доцільно регулярно проводити збори — не лише в критичних ситуаціях, а й коли потрібно обговорити щось актуальне. Хваліть людей відкрито, висловлюйте їм подяку, розповідайте про вдалі угоди та перспективи. Це мотивує.

Особиста розмова.
Якщо говорити про комунікації між керівником та підлеглим, особиста розмова та зворотний зв'язок зближують і допомагають швидше досягти цілей компанії та особистих. Якщо ви бос, намагайтеся спілкуватися зі співробітниками не лише на робочі теми, а й на інші. Допомагайте зростати. Будьте для них трохи більше ніж просто начальником, дізнайтесь про них більше, цікавтеся їхніми справами, тільки тоді відчуєте віддачу.

Ні, вам не потрібно вивчати біографію співробітників напам'ять. Але мати загальне уявлення про людей бажано: чи є сім'я, діти, батьки, де мешкає, чому працює у вашій фірмі. Не закривайтесь у кабінеті, підтримуйте контакт із підлеглими. Колектив повинен бачити, що кожен у ньому шанований і не обділений увагою.

3. Комфорт.
На сайтах пошуку роботи нерідко зустрічаються оголошення роботодавців, де вказується «затишний офіс з кавомашиною і печінками». Це не для гарного слівця. Людям дійсно важливі комфорт та можливість приємного проведення часу в офісі.

На що варто звернути увагу:
   * Висвітлення, температура.
Можливо, ви не сильно звертали увагу на те, чи на кожному робочому місці є лампа і як взагалі висвітлюються різні точки офісу. А це дуже важливо співробітникам, які працюють допізна і за короткого світлового дня взимку.

Перевірте, як розташовані робочі місця: досить часто в офісах є проблема — поки що одним комфортно з увімкненим кондиціонером або відкритим вікном, інші мерзнуть, сидячи прямо в потоці повітря. "Кліматичні війни" мотивації не додають - забезпечте прийнятну для всіх температуру в офісі.

 * Зручне робоче місце.
Відремонтуйте або замініть стілець, у якого не регулюється висота. Відгородіть стіл перегородкою, якщо у вас кол-центр. Неважливо, в якій сфері ви працюєте - виробництво, медицина, б'юті, - як правило, люди проводять "на службі" не менше 8 годин, і робочий простір має допомагати їм, а не додавати дискомфорту.

  * Корисна їжа.
Якщо є можливість забезпечте людей здоровою їжею. Ви можете замовляти доставку їжі до офісу або оплачувати бізнес-ланчі в кафе навпроти. Турбота про здоров'я та такий приємний бонус точно надихнуть співробітників будь-якого рівня.

4. Навчання
Навчання мотивує працівників, перешкоджає професійному вигорянню та дозволяє підтримувати інтерес до професії протягом тривалого часу. Як не користуватися такими перевагами? Тим більше, що деякі з видів навчання безкоштовні або умовно безкоштовні:
  - Профільна електронна література;
  - вебінари;
  - менторинг;
  - дискусії у спеціально відведений час для обговорення професійних питань.

Якщо бюджет дозволяє, увімкніть програму:
  - онлайн-курси;
  - онлайн тренінги в Україні, а також і корпоративні тренінги в Україні.

Багато фахівців неясно представляють можливості свого професійного зростання, тому ваші підтримка та допомога тут їм дуже важливі.

5. Кар'єрне зростання.
Не всі люди хочуть просуватися кар'єрними сходами — це відповідальність, велика віддача, ненормований робочий день. Інші хочуть, але не дотягують до нової посади. Щоб очікування та реальність збігалися, і щоб і компанія, і співробітники досягали своєї мети, потрібно скласти для кожного співробітника кар'єрний план і займатися його професійною діяльністю.

Важливо, щоб і підлеглий розумів: неможливо прийти на роботу консультантом, а за місяць обійняти посаду начальника. Навіть якщо гіпотетично припустити такий розвиток подій, результат, швидше за все, буде плачевним. Кар'єра будується поступально і від багатьох чинників. Але керівник може поставити для потенційного управлінця нижчу планку, але теж хорошу: обговорити можливість стати старшим менеджером, потім куратором новачків, наставником. І за виконання певних умов — керівником.

За такого підходу людина бонусом отримує:
  • особистий розвиток
  • комунікативні навички
  • статус

Компанії зацікавлені, щоб співробітники ставали кращими, адже професіоналізм безпосередньо впливає на прибутковість бізнесу. Тому навчайте своїх людей. І, до речі, не забувайте, що кар'єра може розвиватися не тільки вертикально, а й горизонтально — компанії не потрібна нескінченна кількість керівників, а ось сильні експерти у своїй справі завжди необхідні.

6. Нестандартні номінації.
Як ви заохочуєте найкращих співробітників? Статус "Кращий менеджер" звучить приємно, але заїжджено. Хороший варіант — колективно вигадати список нестандартних номінацій, наприклад:
  - Віртуозний продавець;
  - Офісна фея;
  - душа приймальні;
  - прибутковий менеджер;
  - геніальний бухгалтер;
  - менталіст компанії;
  - чарівник фінансів;
  - провісник кар'єри;
  - Феноменальний статист;
  - Планетний гід за здібностями.

Наприкінці місяця, кварталу чи року шляхом таємного голосування обирайте найкращих та випускайте корпоративну газету чи розсилку з фото переможців. Співробітників нагороджуйте, але не грошима, а подарунками, наприклад: вечеря на двох у ресторані, квитки до театру, абонемент у тренажерний зал, сертифікат на відвідування SPA-салону.

Важливий момент: номінації мають бути лише позитивними та присуджуватись чесно.

7. Гейміфікація
Іноді ігрові моменти в бізнесі викликають опір, деякі співробітники схильні розглядати це як "балівство". Але якщо ви грамотно побудуєте логіку, мотивуєте брати участь, то цілі компанії будуть досягатися набагато швидше.

Тому що гейміфікація:
  - об'єднує колектив;
  - Підвищує інтерес до щоденної роботи;
  - робить стосунки в команді теплими та дружніми;
  - Швидко адаптує до роботи новачків;
  - дозволяє проводити навчання у нестандартній формі.

У якому форматі це можна реалізовувати: віртуальна валюта, бали, рейтинги, ігрові моменти.

Розповім, за які три етапи впроваджується цей інструмент.
1. Виявляється потреба у мотивації, визначається, які болючі точки треба закрити, що не задовольняє в роботі.

2. Розробляється система мотивації. Визначаються точки А і Б, між ними вишиковується шлях, орієнтуючись на специфіку бізнесу, цілі компанії та особливості співробітників.

Наприклад, у кожного покоління були свої ігри, свої відомі герої, особливості. Покоління Z не зрозуміє аналога з грою про вовка, який ловить яйця, а старше покоління не оцінить порівняння менеджера з героєм гри Stalker.

3. Тестування процесу та отримання зворотного зв'язку від колективу. Далі йде аналіз результатів, внесення коригувань та глобальне впровадження у бізнес.

Хтось відмахнеться та заперечить, що окуляри, віртуальні монети за результат для дорослих не підходять. Повірте, це негаразд. Розповім на прикладі одного великого банку - назвемо його "Банк Х".

10 років тому "Банк Х" уперше впровадив у себе програму лояльності для співробітників, де кожен нагороджувався внутрішньою валютою за досягнення. Валюту використовували для покупки товарів у власному магазині. Програма працювала, але згодом стало зрозуміло, що в ній відсутня дух змагань — основна рушійна сила при досягненні глобальних цілей компанії. Так з'явилося віртуальне Королівство "Банк Х", побудоване на основі ігор-стратегій. Більшість співробітників включені до бізнес-гри, в якій вони мають свої завдання, шлях, досягнення. Для підвищення знань розроблено бої між персонажами, турнір «Мозгобійня», в якому учасники змагаються один з одним із знань продуктів та послуг компанії. Найкращі отримують цінні призи. В результаті гра об'єднала тисячі людей із різних міст України, підвищила рівень освіти співробітників та лояльність до компанії.

8. Баланс
У 2021 році було проведено дослідження на поєднання роботи з особистим життям. Тішить, що половина росіян знайшли золоту середину між двома сферами життя. За даними дослідження, найкраще поєднувати роботу та особисте життя виходить у юристів (58%), бухгалтерів (54%), економістів (53%), менеджерів по роботі з клієнтами (по 51%). Найгірше це вдається лікарям (39%), менеджерам з маркетингу (40%), менеджерам із продажу, PR-менеджерам та керівникам (по 41%).

З лікарями зрозуміло: змінна робота, нічні чергування, аврали, пандемія, але чому ж сюди потрапили менеджери? Найімовірніше, тому що зарплата менеджера залежить від результату. Щоб забезпечити високі показники, люди змушені відмовлятися від вихідних, відпусток, лікарняних. "Очікування продажів" негативно позначається і на психіці людини, що призводить до вигоряння та плинності кадрів. Але в силах керівника побудувати робочий процес так, щоб він не заважав особистому життю.

Що важливо сьогоднішнім працівникам.
1. Молодь не хоче помирати на роботі навіть за великі гроші. Пріоритети змінилися: між зарплатою та атмосферою у компанії вони обирають останнє. І мають рацію: гроші не коштують втраченого здоров'я, адже все, що заробиш, потім доведеться витрачати на лікування та відновлення.

2. У вакансії часто зустрічаються такі словосполучення: дружній колектив, молода творча команда, адекватне керівництво, корпоративні заходи. І це мотивує. Людина хоче почуватися членом команди, а не гвинтиком у машині. Теплі, дружні стосунки у колективі сприяють підтримці балансу між роботою та особистим життям, забезпечують впевненість у завтрашньому дні.

У кожного з нас, крім роботи, є багато інших зобов'язань. Це не означає, що професійне життя йде на другий план. Але керуючому необхідно розуміти, що робота не повинна анулювати особисте життя - вона одна з її граней.

9. Подяка.
Якщо хочете мотивувати персонал на результат, не скупіться на подяку. Є безліч способів зробити це незвичайно.

Наведу 10 способів сказати спасибі, які не коштуватимуть вам ні гривні, але принесуть задоволення працівникові. А гарний настрій у команді – запорука ефективної роботи.

  - Запишіть відеоподяку співробітнику, який показав у продажах найкращий результат.
  - Дозвольте прийти на роботу пізніше, ніж звичайно, або, навпаки, піти раніше за інших, якщо менеджер виконав план.
  - Запросіть взяти участь у нараді над складним питанням.
  - Зателефонуйте підлеглому вранці, похваліть і побажайте гарного дня.
  - Заходьте без приводу до кабінетів бухгалтерії, канцелярії, комерційного відділу, інших підрозділів вашої компанії — щиро цікавтеся справами їхніх співробітників.
  - Призначте найкращого співробітника наставником.
  - Зробіть спільне фото з колегою, який здійснив вигідну угоду, та помістіть фото на "дошку пошани".
  - Подякуйте співробітнику за хорошу роботу. Без приводу та прив'язки до свят.
  - Запропонуйте дістатись додому на вашій службовій машині.
  - Дозвольте по п'ятницях не дотримуватись дрес-коду.

Не соромтеся бути уважними. Коли співробітник бачить, що він важливий для компанії, він працює старанніше.

10. Людство.
В українських компаніях час для роботи та відпочинку – хвора тема. Директори бояться, що персонал «недопрацює», хоч відомо, що кількість проведеного на роботі часу не корелюється з якістю.

Будьте гнучкими. Не карайте людину штрафом, якщо вона запізнилася на роботу на кілька хвилин — ситуації бувають різні. І якщо цей випадок поодинокий, будьте лояльні. "Узаконьте" 10-хвилинні перерви на чай, щоб люди змогли переключитися і відпочити. Якщо менеджер виконує план, показує відмінні результати, не бійтеся заохочувати його: дозвольте йти раніше в п'ятницю без втрати зарплати, додайте оплачувані дні до відпустки. Якщо у компанії є жінки з дітьми, не змушуйте на колінах випрошувати у вас дві години, щоб сходити на ранок. Звичайно, у всьому необхідний захід, але якщо людина знає, що при необхідності завжди зможе допомогти близьким, взявши кілька годин, то й працювати буде спокійніше. І ставитись до вас буде краще.

Навчити людей любити свою роботу – це мистецтво. В силах кожного керівника зробити так, щоб співробітники не починали з понеділка чекати на п'ятницю, а прагнули щодня робити результат краще, ніж учора.

P/S:  Пропонуємо ще корисні статті поради, з нашого сайту - Навіщо навчатись на програмах MBA? А також - Переваги роботи з KPI, навіщо KPI, для Вашої компанії?

 

<< Назад