Полезная информация

Яким чином розробити та впровадити норми праці

25.09.2024

Нормування праці - ключова умова, яка забезпечує ефективність діяльності підприємства. Нормування праці дозволяє розрахувати виробничу потужність, штатну чисельність, обсяг коштів, необхідні оплати праці.

Що таке нормування праці Нормування праці – це аналіз діяльності працівників та обсягу трудовитрат, необхідні якісного виконання робочих процесів. У межах нормування праці для підприємства роблять розрахунок трудових витрат, які потрібні до виконання всіх видів робіт, складових повний цикл виробничої діяльності підприємства. Нормування праці необхідне формування системи оплати праці.

Система нормування праці
 Система нормування праці – це система розрахунку і оцінки трудових витрат, що застосовується в організації. Систему нормування праці необхідно адаптувати до конкретних виробничих умов. Тоді у роботодавця з'являється надійний інструмент для прийняття вірних управлінських рішень за умови:
- стратегічному та тактичному плануванні;
- Організації виробничої діяльності підприємства в цілому та кожного з його підрозділів окремо;
- оптимізації розподілу обов'язків як між підрозділами, так і між посадами та окремими співробітниками;
- Оцінка ефективності роботи кожного співробітника.

 Основне завдання нормування праці – забезпечити об'єктивну оцінку робочих процесів. Нормування дозволяє:
- знизити собівартість виробленої продукції, послуг;
- Встановити високу якість продукції;
- Оптимізувати витрати на фонд оплати праці;
- підвищити вмотивованість співробітників; розробити обґрунтовані норми трудовитрат для кожного виду робіт, що становлять виробничий цикл;
- Оптимізувати використання виробничих ресурсів.

Пропонуэмо онлайн тренінги з нормування праці та управління чисельністю: розрахунок трудовитрат, драйвера чисельності та інші питання на нашому сайті nbc.ua від компанії "Бізнес центр Національний"


 Як запланувати та реалізувати проект із нормування праці підрозділу?
Нормування праці у бюджетних установах
Нормування праці в бюджетних установах соціального обслуговування, а також у всіх інших установах, що фінансуються з бюджетів усіх рівнів, виробляють для:
-створення умов, що дозволяють поліпшити організацію праці та раціоналізувати організаційні, технологічні та трудові процеси;
- забезпечення оптимального рівня інтенсивності праці та її оплати;
- Підвищення ефективності та якості наданих населенню державних та муніципальних послуг.

Розробка та запровадження норм праці - важливий процес, який допомагає ефективно керувати трудовими ресурсами в організації. Разом з тим, розробити та ввести такі норми можна спираючись на типові норми, які, наприклад, містяться у пункті 2 Правил, затверджених Постановою Уряду від 10.09.2003 № 805, Постанова Мінпраці від 17.10.2000 № 76 та ін. що перелічені вище нормативні акти регулюють конкретну галузь, проте, з їхньої становища можна спиратися як у відправну точку.

У свою чергу, процес розробки норм праці включає такі дії:
1. Аналіз трудової діяльності. Спочатку визначте, які конкретні завдання виконують ваші співробітники. Це може вимагати спостереження та збору про робочі процеси.
2. Вимірювання часу та руху. Оцініть, скільки часу потрібно для виконання кожного завдання та які рухи при цьому виконуються.
3. Документація. Зафіксуйте розроблені норми праці у письмовій формі. Ці документи може бути частиною внутрішніх регламентів організації. При цьому важливо узгодити їх із співробітниками не менш як за два календарні місяці до впровадження.
4. Впровадження та контроль. Почніть запровадження нових норм праці та стежте за їх виконанням. Регулярно оцінюйте продуктивність та коригуйте норми, якщо це необхідно.
5. Мотивація та заохочення. Важливо створити систему мотивації та заохочення для співробітників, щоб вони прагнули відповідати нормам праці та перевершувати їх.
6. Постійне вдосконалення. Норми праці повинні залишатися незмінними. Регулярно переглядайте їх, щоб врахувати зміни у робочих процесах, обладнанні та інших факторах. При цьому роботодавець не може самостійно збільшувати норми праці, а згідно зі статтями 162 та 372 Трудового кодексу, за наявності на підприємстві профспілкових організацій їх необхідно узгоджувати з ними.
7. Дотримання законодавства. Під час розробки норм праці переконайтеся, що вони відповідають вимогам законодавства про працю та права працівників. Для цього уважно ознайомтесь із положеннями Трудового кодексу та інших профільних нормативних документів у сфері праці.

Бажаєте розібратися в управлінні чисельністю та нормуванні праці?
Приходьте на онлайн семінар Нормування праці як гарантія зростання ефективності праці працівників. Ви дізнаєтесь методики та інструменти розрахунку чисельності, вивчіть драйвери чисельності, норми розрахунку та калькулятори для різних категорій персоналу. Можете пропонувати сучасні та ефективні рішення щодо управління чисельністю у своїх організаціях. Ви детально розгляньте кейси планування чисельності у різних галузях: рітейл, логістика...).

Дізнайтесь про Професії майбутнього, а також - як стати креативним? І взагалі, чи це можливо? І не менш цікава стаття, як мотивувати працівників правильно?

<< Назад