Полезная информация
Співробітники, які знижують ефективність команди
15.06.2023
Існують типи співробітників, які через свої особисті особливості здатні внести розлад навіть у найдружніший і працездатний колектив. Вони демотивують колег та руйнують звичні стандарти організації, від їхніх дій знижуються результати команди. Зібрали п'ять типів токсичних співробітників, а також способи їхньої "нейтралізації".
Це людина, якій завжди не так: від кольору стін у кабінеті до розміру зарплати. Хоч би які завдання йому доручило керівництво, спочатку він важко зітхає, а після ще півгодини виливає в навколишній простір своє невдоволення та обурення.
Працювати із такою людиною важко: постійні скарги негативно впливають на інших членів колективу. До того ж трудиться «страждалець», як правило, малоефективно і часом провокує колег робити так само.
"Наш відділ працював добре і злагоджено, поки до нас не перевели Юлю. Дівчина вічно на все скаржилася і погано справлялася зі своїми обов'язками. Атмосфера в колективі швидко стала напруженою, зник робочий настрій. Благо наше керівництво швидко помітило, що відбувається, і попросило Юлю залишити компанію". Лучанінов Сергій Володимирович, керівник підрозділу.
*** Рішення
За поведінкою «страдника» нерідко стоять особисті проблеми, тому варто поговорити з таким співробітником до душі та з'ясувати, у чому насправді причини невдоволення. У разі потреби можна запропонувати працівникові звернутися до психолога.
Також «страждання» можуть бути і звичною (і часто несвідомою) моделлю поведінки. У цьому випадку можна в м'якій формі дати співробітнику зворотний зв'язок щодо його дій та вчинків.
"Застряг у часі"
Небезпека такого працівника в тому, що поступово він стає серйозним баластом, що тягне компанію донизу. "Застряг у часі" відкидає інновації, ігнорує додаткове навчання та розвиток, а його знання та компетенції так і залишаються на рівні минулих десятиліть. Тим часом з'являються нові методи роботи, канали спілкування з клієнтами, міняється асортимент і так далі - співробітнику з кожним днем стає все складніше встигати за загальним ритмом.
*** Рішення
Плюси "застряг у часі" в тому, що найчастіше він щиро любить свою роботу. Використовуючи це, його таки можна зацікавити новими технологіями. Потрібно лише віртуозно підвести співробітника до розуміння, як підвищиться його продуктивність і зросте його незамінність для компанії, почни він використовувати сучасні засоби.
Також «застряг» може допомогти роль наставника. Але перед тим, як довіряти йому підопічних, поясніть, що для навчання новачків важливо використовувати сучасні знання та технології. Бажаючи показати свою експертність, співробітник добровільно вирушить вчитися новому.
"Революціонер"
Зазвичай «революціонери» вміють добре продати себе вищому керівництву: вони легко отримують кредит довіри, очолюють відділ, напрям чи проект і починають глобальні зміни. Рішуче зруйнувавши все, що було напрацьовано до них, «дощенту», вони часто не розуміють — що робити з цими руїнами далі? І перекладають відповідальність за невдачу на колег, які нібито не хочуть змін та вставляють ціпки в колеса.
Як наслідок: дірки у структурі та процесах, а до того ж кадрові проблеми: від таких горе-керівників нерідко йдуть цінні кадри.
"На момент приходу нового начальника я вже три роки працювала в компанії менеджером з продажу. Робота мені подобалася, клієнти були задоволені, з боку керівництва ніколи не отримувала зауважень. Новоспечений начальник мало не з порога заявив, що ми все робимо неправильно. Він спробував впровадити нову, абсолютно невиразну систему мотивації та продажу. У результаті багато клієнтів розірвали контракти, менеджери нашого відділу почали звільнятися один за одним. Я трималася до останнього, але зрештою теж пішла. Результат роботи нового шефа - розвалений відділ продажу, втрата ключових клієнтів та мільйонні збитки компанії. Дуже шкода, що вище керівництво надто пізно усвідомило, що відбувається".
Інна Старожукова, керівник відділу з продажу.
*** Рішення
Перевага "революціонера" в тому, що має багато енергії. І завдання керівника – направити її у потрібне русло.
Докладно обговоріть із співробітником зону відповідальності та попросіть не виходити за межі. Можливо, спочатку вам доведеться стежити за дотриманням цієї домовленості. При кожній спробі зробити радикальні зміни нагадуйте «революціонеру» межі дозволеного. Під час обговорення планів та стратегій запропонуйте працівникові подумати, як його ідеї та пропозиції можна вписати в існуючу систему роботи.
"Болтун"
Це той самий співробітник, який знає все про всіх. Останні новини та чутки, обговорення не лише робітничого, а й особистого життя колег — це все «балакунка». Але плітки — не найгірше, чого можна від нього очікувати. Великий шанс, що такий працівник може надати конфіденційну інформацію конкурентам.
Перевиховати "балакуна" дуже складно, а ціна його провина може бути занадто високою.
"Майже рік ми працювали над новим додатком для смартфонів. За два тижні до релізу конкуренти випустили на ринок продукт, на 95% аналогічний до нашого. У результаті розбору польотів з'ясувалося, що протягом всієї нашої роботи над проектом один із членів команди зливав інформацію іншій компанії . Після цього випадку ми були змушені запровадити перевірку на поліграфі під час прийому нових співробітників".
Михайло Колосенко, керівник відділу маркетингу.
*** Рішення.
Чітко позначте балакуну, які аспекти його поведінки є неприйнятними в рамках трудової діяльності. Попросіть залишити індивідуальні розмови для позаробочого часу.
Особливо вкажіть «балака» на наслідки розголошення конфіденційної інформації, а краще по можливості не призначайте його на посади, що наділяють доступом до комерційної таємниці. У цьому немає дискримінації: це недолік у soft-навичках співробітника, на підставі якого він просто не може займати подібні позиції.
Ще один спосіб використовувати особливості «балакуна» з користю для справи — перевести його на посаду, яка має на увазі численні контакти з іншими людьми, наприклад менеджера з продажу. У такій ситуації надмірна комунікабельність співробітника піде лише на користь компанії.
"Свій хлопець"
Такий співробітник з усіма в добрих стосунках багато спілкується, розповідає історії та анекдоти. Та й у компанії він, швидше за все, вже довго працює. Що поганого у такому колезі?
Справа в тому, що «свої хлопці» витрачають занадто багато часу на пусті бесіди, тому що їм нудно, а іноді просто ліньки займатися своїми прямими обов'язками. Вони по-дружньому просять допомогти, потім ще й ще. І колегам у більшості випадків важко відмовити — адже друзі. Звичайно, добрі стосунки з колегами — це чудово, але в роботі найважливіша робота. Тримати таку людину в колективі можна, але її доведеться постійно осідати.
*** Рішення
Періодично нагадуйте своєму хлопцеві, що він отримує зарплату не за розмови, а за результати роботи. За потреби введіть жорсткі KPI мотивація для нього. Також попросіть інших працівників не брати на себе його обов'язки. Навчіть колег твердо відмовляти та говорити «ні». Зіткнувшись із ситуацією, коли товариші по службі не поспішають допомагати, «свій хлопець» буде змушений виконувати робочі функції самостійно або шукати інший колектив.
Будь-який співробітник – це набір не лише професійних, а й особистісних якостей. На жаль, саме вони іноді заважають і його власній роботі та діяльності всього колективу. Сподіваємося, що наші рекомендації допоможуть вам впоратися зі складними підлеглими та колегами. А щоб у вашу команду потрапляли тільки ті, з ким комфортно працювати, з самого початку уважно поставтеся до підбору персоналу.
P/S: Також пропонуємо для Вас, корисні статті поради - навіщо навчатись на програмах MBA? Ефективні способи нематеріальної мотивації працівників, і звісно, бажанно знати - Переваги роботи з KPI, навіщо KPI, для Вашої компанії?